Půda, do které se vysévá trávník nebo na kterou se pokládá travní koberec, musí být řádně připravená. Až na mizivé výjimky vůbec není potřeba stávající půdu odvážet a místo ní přivážet jinou (samozřejmě pokud půda neobsahuje nadměrné množství pevných předmětů nebo není kontaminovaná chemickými látkami nebo ropnými produkty). Zásada: původní půda se neodváží, ale kultivuje!
Majitelé pozemků si někdy, než se na nás obrátí s žádostí o realizaci nového setého nebo kobercového trávníku, nechají část půdního profilu odstranit, odvézt, a místo toho navézt novou černou ornici a myslí si, jak svému pozemku pomohli. Toto je naprosto špatně, jak z pohledu zahradnického, tak z pohledu ekonomického. Utratili balík peněz úplně zbytečně, i takto dovezenou půdu je nutné kultivovat.
Ani v nejkvalitnější černé ornici se základní stavební prvek rostlin - dusík - neudrží. Rostlina dusík nasává do svého systému a využívá ho pro další růst - ukládá ho do listů. Při sečení se většinou posečené části rostlin z trávníkové plochy odvezou, dusík se tím pádem do půdy nevrací, a je potřeba ho doplňovat.
Není nejdůležitější, kolik půda obsahuje živin, ale do jaké míry dokáže živiny a vodu absorbovat a zadržet vodu. Schopnost půdy zadržet vodu se posiluje pískováním.
Základem zdravého trávníku je velmi nasákavá vegatační vstrva do hloubky 12-13 cm, sprotože kořínky trávníkových rostli dosahují délky 8-12 cm, je tedy zbytečné zapravovat živiny do větší hloubky, nebo naopak je špatné, když je vrstva s živinami tenší a rostliny se jí přizpůsobí tím, že sníží kořenicí hloubku, takže jsou pak velmi choulostivé vůči suchu. Nasákavost vegetační vrstvy se výrazně zlepšuje pískováním.