Výsevem je potřeba travní směs rovnoměrně rozmístit po rovném povchru pozemku, pokrytém tenkou souvislou vrstvou bezplevelného substrátu v takovém množství gramů na metr čtvereční, jaké je pro tu kterou travní směs potřeba.
Pro docílení potřebné kvality výsledného trávníku je nezbytné, aby setí bylo přesné, toho se dá docílit jedině přesnou, kalibrovatelnou sečkou. Jedná se o profesionální techniku, bez které se skutečný profesionál nemůže obejít. Pokud toto vybavení realizační firma nemá, je nejlepší jejich služeb nevyužívat a vyhnout se tak zklamání z vašeho nového trávníku.
Tyto profesionální sečky jsou kalibrovatelné, osivo rozmísťují přesně, rovnoměrně (samozřejmě hodně záleží i na obsluze, pokud vidíte, že obsluha jezdí se sečkou po pozemku chaoticky, nesystematicky, je to pro realizační firmu velmi špatná vizitka).
S jarním výsevem je lépe počkat na teplejší počasí, tedy na měsíce duben až květen. Toto období je pro výsev velmi vhodné, má nejlepší předpoklady pro tvorbu kvalitního travního drnu. V případě suššího počasí je potřeba zajistit doplňkovou závlahu, aby nedošlo k prořídnutí hustoty trnu při teplejším počasí.
Výsev v období letních měsíců (konec června, červenec a srpen) není příliš vhodný, nezbytným předpokladem pro přijatelné výsledky při zakládání setého trávníku je zajištění dostatečně časté a vydatné doplňkové závlahy. Lepší je se výsevu v tomto období vyhnout a počkat s ním na září a říjen.
Tráva, vysetá v září a říjnu má nižší růzstovou intenzitu nadzemních částí rostliny, což vede k silnějšímu zakořeńování trav. Na podzim vysetá tráva se na jaře rychleji obnovuje, rychleji roste a vytváří hustější a jemnější drn.