Správné založené nového trávníku můžeme shrnout do 6 bodů.
Při rekonstrukci trávníku (jinými slovy pokud stávající trávník již nevyhovuje potřebám uživatele a je potřeba jen nahradit trávníkem novým) je nutné odstranit kořenový systém stávajícího trávníku a jakékoliv pevné předměty. Při malé výměře trávníku lze starý kořenový systém sloupnout ručně pomocí lopaty, rýče, nožů.. a spousty dřiny, na větší výměry je potřeba použít techniku, a to buď trávníkový zakladač nebo slupovačku.
Půda, do které se vysévá trávník nebo na kterou se pokládá travní koberec, musí být řádně připravená. Až na mizivé výjimky vůbec není potřeba stávající půdu odvážet a místo ní přivážet jinou (samozřejmě pokud půda neobsahuje nadměrné množství pevných předmětů nebo není kontaminovaná chemickými látkami nebo ropnými produkty). Zásada: původní půda se neodváží, ale kultivuje!
Na rovnání propískované zeminy (která je sypká a dobře se rovná) se používá sada různě dlouhých opracovaných prken na násadě - kratší prkna (cca 80 cm) se používají na stržení "boulí" a hran "lavórů", delší prkna (až 150 cm) se používají co nejdokonalejší srovnání celé šířky pozemku.
Na celou plochu je nutné navrstvit bezplevelný trávníkový substrát a rovnoměrně jej rozmístit po celé ploše ve vrstvě cca 1 cm. Tento substrát eliminuje drobné nerovnosti, ale pokládá se zejména pro zajištění maximálního kořenění, kapilarní vzlínavosti a vyplnění možných vzduchových kapes, které by snižovaly zakořeňování.
Výsevem je potřeba travní směs rovnoměrně rozmístit po rovném povchru pozemku, pokrytém tenkou souvislou vrstvou bezplevelného substrátu v takovém množství gramů na metr čtvereční, jaké je pro tu kterou travní směs potřeba.
Válcování je jednoznačně nezbytné. Nejlépe se provádí válcem o hmotnosti do 80 kg. Stlačením válcem dojde ke zlepšení kontaktu mezi semenem a substrátem, což přináší potřebnou kapilární vzlínavost vody k semeni, semena pak rychlejí klíčí a lépe vzchází.